Ugrás a tartalomhoz

High-tech az építészetben

Ellenőrzött
A Wikipédiából, a szabad enciklopédiából

A high-tech építészeti stílus követői acélüveg épületeket terveznek, amelyeken a modern technika megjelenéseként kívülről is láthatóvá teszik a funkcionális elemeket, például a villamosáram-vezetékeket, szellőző-csatornákat, lifteket. Ezzel a megoldással sok hasznos alapterületet nyernek az épületen belül, másrészt a szolgáltató egységek karbantartása olcsóbbá válik a jobb hozzáférhetőség miatt. Ebben a stílusban épült a párizsi Pompidou központ 1977-ben (tervezte Renzo Piano és Richard Rogers), a londoni Lloyd's-ház (1978-ban tervezte Rogers). További épületek: a deportáltak emlékére emelt madridi palota, a budapesti Naphegyen az MTI székháza, s még számos épület Európában, Amerikában, Ázsiában.

A Beaburg néven is emlegetett Georges Pompidou Kulturális Központ épülete éppen olyan nagy felháborodást váltott ki a franciákból, mint annak idején az 1889-es párizsi világkiállításra épített Eiffel-torony. Kétségtelen, hogy ez a gyárra vagy tengeri fúrótoronyra emlékeztető épület megjelenése nélkülözi az ünnepélyességet, idővel azonban a modern Párizs egyik emblematikus épülete lett. Funkcióját kiválóan betölti, van benne közkönyvtár, múzeum, könyvkereskedés, rendeznek benne időszaki kiállításokat. A modern művészeti alkotások minden formáját be tudja fogadni. Az épület terén mutatványosok szórakoztatják a járókelőket, zenészek, festők is szívesen dolgoznak az épület körül.

Nagyon tipikus példája a high-tech építészetnek a londoni Lloyd's-ház, kifordított háznak[1] nevezik, mivel a tervező R. Rogers a csővezetékeket és a szellőző csatornákat kivül helyezte el.

Világszerte, főleg Ázsiában szuper posztmodern épületek emelkednek a magasba, ezekre is sokszor azt mondják, hogy high-tech stílus, lehet mondani, hallani, de az már nem annak a stílusnak az irányzata, amit Renzo Piano és Richards Rogers indított útjára a Pompidou-palotával.

Galéria

[szerkesztés]

Jegyzetek

[szerkesztés]
  1. A magyar népi építészetben a XIX. században kifordított háznak nevezték azt, amikor az összes szoba ablakai az utcára néztek.

Források

[szerkesztés]
Commons:Category:High-tech architecture
A Wikimédia Commons tartalmaz High-tech az építészetben témájú médiaállományokat.
  • Az általános műveltség képes szótára. Budapest : Corvina, 2001. l. 164. ISBN 963-8475-53-6
  • Camin, Giulia : A világ múzeumai : [építészeti remekművek, világhíres gyűjtemények] / [a szöveget írta Giulia Camin ; az eredeti kiad. mtsai Valeria Manferto de Fabianis, Laura Accomazzo ; ford. Dobos Lídia ; szerk. Rózsa Judit]. Budapest : Gabo, 2007. 304 ISBN 978-963-689-077-3 Pompidou Központ pp. 102–107.